BELEDİYEYİ YÜZDE 365 BÜYÜTTÜK

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, göreve geldikten sonra yaptığı icraatları düzenlediği toplantıyla anlattı.

4,5 yıllık süre zarfında 53 Milyon TL borcu temizlediklerini aktaran Kurt, “Bütçe olarak Çınarcık Belediyesi’ni yüzde 365 büyüttük. Biz Çınarcık’a hizmet yapıyoruz. Bu hizmetlerin karşısında hakkımızı teslim etsinler yeter, korkmasınlar” dedi.

Kaktüs Kafe’de düzenlenen toplantıya ilçe halkı büyük ilgi gösterdi. Dışarılara taşan kalabalığı selamlayan Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, eşi Elif Kurt ile birlikte vatandaşlarla tek tek ilgilendi. Toplantıya Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen, CHP Çınarcık İlçe Başkanı Ali Zara, parti yöneticileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, belediyedeki ilgili müdür ve amirler de katıldı.

Toplantıda söz alan Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, yaklaşık 2 saat süren bir sunumla 4,5 yılda yapılan çalışmaları aktardı. Sinevizyon gösterisiyle de projelerin detaylarının anlatıldığı toplantıda konuşan Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, “Biz doğruyu söylemek zorundayız. Makamlar, mevkiler hepsi geçici. Ama ben hep şunu söyledim. Benim çocuklarım beşinci kuşak. Ben Çınarcık doğumluyum. Benim Çınarcık’tan başka gidecek yerim yok. O yüzden buradayım. Bu görevden sonra da alnım açık gezmek istiyorum” dedi.

53 Milyon TL borçla aldık

Görevi teslim aldığında 53 Milyon TL borç devraldıklarını kaydeden Başkan Kurt, “10 milyon 500 bin TL geliri olan bir belediye devraldık. Daha ilk gün ‘bismillah’ dedik. Kapıya UEDAŞ’ın avukatı geldi. 4 Milyon TL elektrik borcu vardı. Bir ayda yapılandırdık, şu anda UEDAŞ’ın en iyi müşterisiyim. Borcumuzu temizledik. Elektriği olmayan, jeneratörü olmayan bir belediye devraldık. 6 ay işçiler maaş alamamıştı. Bir buçuk ayda bütün maaşlar ödendi. 5 yıl ikramiyeler ödenmemişti. Hepsini ödedik. 21 Milyon TL SSK borcumuz vardı. Yapılandırma yaptık. 10 yıl bir kuruş ödenmemiş. Ama şu anda bu belediye bu parayı ödüyor.” dedi.

En borçlu 10 belediye arasındaydık

Türkiye’nin oran olarak en borçlu 10 belediyesinden birisini devraldıklarını da kaydeden Kurt, şöyle devam etti:

“Ankara’ya dosyamı götürdüm. ‘Türkiye’nin en borçlu 10 belediyesinden birisin’ dedi. Yüzde 258 borçlanma yapısıyla devraldık. 10 milyon gelir, 50 milyon borç. Şu anda Çınarcık Belediyesi, 2017 yılını 36 Milyonla kapatmıştır. 3 buçuk yılda yüzde 365 büyüdük. Bunu ekibimiz sayesinde başardık. Halkımıza güler yüzle hizmet verdik. 371 firmaya borcumuz vardı. Sanayide cıvata bile vermiyorlardı. Bütün firmaları tek tek gezdik. Şu anda iç piyasaya dönen işler haricinde borcumuz yok. Hacizlik bir durumumuz yok. Belediye emin ellerdedir. Şu anda 2 buçuk milyon piyasaya devam eden işlerimizden borcumuz var, onları da ödüyoruz”

Akaryakıt hesabı

Baraja 10 yıldır para ödenmediğini, toplam 16 Milyon TL borcu olduklarını aktaran Başkan Kurt, 15 gün önce yapılandırma yaparak borcu 9 Milyona düşürdüklerini ve hepsini ödediklerini aktardı.

Belediyenin akaryakıt konusundaki durumuna da gözler önüne seren Başkan Kurt, şunları aktardı:“Yıl 2013, Çınarcık Belediyesi’nde 30 araç var. Toplam ödenen akaryakıt miktarı 850 Bin TL. Yıl 2018, toplam araç sayım 67. Ödediğim akaryakıt miktarı 550 Bin TL. Araç sayısı o zaman 30’du, şimdi 67. Benzin o zaman 4 TL, şimdi 7 TL. Ben bu işi çözemedim ya. Yazıklar olsun, hakkımı helal etmiyorum Onlara sordum, bizim araçlar eskiydi, çok yakıyordu dediler. Kimle kafa yapıyorsunuz? İyi ki bu işe dur demişiz. Hiç olmazsa Çınarcık, hizmet gördü”

Su, kanalizasyon, yol çalışmaları

İki yıl içinde yüz kilometreye yakın su hattı yaptıklarını kaydeden Kurt, evsel bağlantıların da tamamlandığını söyledi. Su fiyatına zam yapmadıklarını ve yapmayı düşünmediklerini de aktaran Avni Kurt, “Bütün depolarımız modernize edildi. Geldiğimizde depoların kapısı yoktu. Biri gelse zehri atsa bütün Çınarcık ölür. Şu anda cep telefonundan elektronik sistemle tüm depoyu gözlemleyebiliriz. Su problemini çözdük. 15 kilometreye yakın yeni kanalizasyon yaptık” dedi.

Temizlik konusuna ayrı bir önem verdiklerini, Çınarcık’ı çöp dağlarından kurtardıklarını belirten Kurt, “Ben göreve geldiğimde Çınarcık Belediyesi’nde el arabası yoktu. Bir tane çöp kamyonumuz yoktu. Şu anda kendi arabamızla, 45 personelimizle hizmet veriyoruz. Çöp şantiyemizi kurduk. Depolama tesisi bizler göreve geldiğimizde kötü haldeydi. Şu anda çöpümüzden enerji üretir hale geldik. Onlar yapmıyordu, biz yapıyoruz. Senede 4 defa ibadethanelerimizi temizledik” diye konuştu.

Başkan Kurt, Çınarcık halkının en önemli problem olarak gördüğü yollar konusuna öncelik verdiğini ifade ederek “2015’te anket yaptırdık. Vatandaşlarımız öncelikli sorun olarak yolları söyledi. 1269 tane sokağımız vardı. Kendi oturduğum evin sokağını en son yapacağız. Çınarcık tarihinin en büyük yol ihalesine çıktık. 8 Milyonluk yol ihalesine çıktık. Yüzde 80 ana arterler bitti. 2.2 kilometre yol açtık. Sadece Poyraz Caddesi’ne 6 Milyon TL para ödemişler. Ben o parayla Çınarcık’ın her tarafına yol yaptım. Sağlı sollu tüm sahil şeridimize kaldırım yaptık. 6 kilometreye yakın aydınlatma yaptık. Sahilden başlayıp Teşvikiye’ye kadar aydınlatma yaptık. Tarihinde ilk defa Çınarcık’ta trafik düzenlemeleri yaptık” dedi.

Yapılan diğer çalışmalar

Kurt, şöyle devam etti:

“Belediye binası 92 modeldi. O günden bugüne çivi çakılmamıştı. En alt kattan 20 kamyon çöp çıkardık. Fareler geziyordu. Aslan yattığı yerden belli olur. 259 Bin TL’ye binayı yeniledik. Piyasadan 2 Milyona yakın fiyat almıştık. Bir tane hizmet aracımız vardı. Cenazeye kamyonet gider, nikaha kamyonet gider. 40’a yakın araç aldık. 2015 yılında kuka aldık. 2 tane yeni cenaze aracımız var. Yeni dönemde cenaze hizmetlerini tamamen ücretsiz yapacağız. Turgut Özal Parkı’nı yeniledik. Belediye arkasında otoparkımız hizmete girdi. Çınarcık tarihinde ilk defa yapıldı. Sokak hayvanları konusunda bölgemizde en iyisi Yalova. Ama en iyi ikinci biziz. Balıkçı barınağımız 1983 yılında açıldı. O günden bugüne liman aynıydı. Limanı yeniledik”

“Yazıklar olsun”

Geçtiğimiz dönem Çınarcık Belediyesi’nin 588 dönüm yerinin satıldığını aktaran Kurt, “Yazıklar olsun. Karşılığında 4 Milyon 990 Bin TL kasaya para girmiş. Metrekaresi 2 TL’ye bile gelmiyor. Bunu hukuğa taşıyacağız dedim. Tüyü bitmemiş yetimin hakkıdır dedim. Çınarcık Belediyesi’nin 3 bütçesi oranında kamu zararı var. Gün gelecek ben bu sokaklarda yürüyeceğim ama bu sokaklarda yürüyemeyenler düşünsün” diye konuştu.

Arsa satışlarıyla ilgili davayı takip eden Avukat Cemal İnci de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Satılan arsaların bugünkü rayiç değeri itibariyle 60 Milyon TL’lik gayrımenkul. Mahkeme sonuçlanmak üzeredir. Kendi iktidarları dahil sahip çıkmadılar” dedi.

Başkan Kurt, şehir içi ulaşım sorununu çözeceklerini belirterek “Çınarcık – Yalova 15 TL olacak diye yaygara kopardılar. Göreve geldim 3,5 TL idi. Halen 3,5 TL. Çınarcık artık büyüdü. Şehir içi minibüs hattı olmak zorunda. Yıllardır göz yumuyordum. Şehir içine gerek yok diyorlar. Büyük ihtimal Çınarcık’ta yaşamıyorlar. Temmuz – Ağustos ayında planlama çalışması yaptık. İhalesine çıktık. Ulaşım sorununu çözeceğiz” diye konuştu.

Çınarcık Belediyesi’ne sınıf atlattık

Çınarcık Belediyesi’nin sınıf düştüğü şeklinde yanlış bir algı yaratılmaya çalışıldığına dikkat çeken Avni Kurt, bu konuda da şunları söyledi:

“Mülki idari atamalarının kaymakamlık derecesi düştü. Kaymakamlık atamalarında ikinci sınıftan üçüncü sınıfa aldılar. Belediye olarak hiç ikinci derece olmadık ki zaten. Ya çok bilgisizler, ya çok kötü niyetliler. Biz sınıflandırma olarak büyüdük. Belediye olarak D7 grubundaydık, D8 grubuna yükseldik. Ben Çınarcık Belediyesi’ne sınıf atlattım. Biz Çınarcık’a hizmet yapıyoruz. Bu hizmetlerin karşısında hakkımızı teslim etsinler yeter, korkmasınlar”

Adam gibi adam

Toplantıya katılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da söz aldı. Salman, konuşmasında “Bizim Avni öncelikle adam gibi adam. Bir kere çok şanslısınız. Kendi ilçesine aşık bir adama sahipsiniz. Avni Kurt aday adayı değildir, adaydır. 2014’te ben kazanacağıma yüzde bin emindim. 2019’da Vefa Salman’ın kazanacağına yüzde bir milyon eminim. Ama Çınarcık’ta Avni Kurt’un kazanacağına yüzde bir milyar eminim” dedi

18.10.2018 12:00

Tüm Haberler İçin Tıklayın

741 Defa Görüntülendi

Egemenlik kayıtsız şartsız
milletindir!