DENİZİMİZ VE SUYUMUZ TEMİZ

Son günlerde arıtmanın çalışmadığı ile ilgili asılsız haberlere vatandaşlarımızın inanmamaları önemle rica olunur.

Mavi Deniz Atık Su Arıtma Birliğimiz 15 eğitimli personel 7 gün 24 saat tam zamanlı olarak çalışmaktadır. Tesisimiz içerisindeki Online İzleme Kabini (SAIS) arıtma tesisimizde yapılması gereken tüm analiz değerlerini otomatik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndermektedir. Tüm bunların yanında bakanlık tarafından belirlenen çevre laboratuvarları her ay düzenli olarak su analizleri yapmaktadır. Deniz suyu analiz sonuçlarına vatandaşlarımız 15 günlük verileri https://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinden Çınarcık üzerine tıklayarak 3 noktadaki Mavi Bayrak sahilimizin analizlerini detaylı bir şekilde görebilirler.

Mavi Deniz Atık Su Arıtma Birliği sorumlusu Kimyager Kubeysi Ayaz son günlerde çıkan tesisimiz çalışmıyor asılsız haberlere vatandaşlarımızın inanmamaları önemle rica ederim dedi ve tesis hakkında bilgiler aktardı. Tesisimizde herhangi bir sıkıntı olması da mümkün değil. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Çünkü tesisi tekrar çalıştırmak için maddi ve manevi çok büyük zarara gireriz.Şu anda tesisimizde Çınarcık Merkez, Teşvikiye ve Kocadere’den gelen evsel atık sular Karpuzdere’de bulunan terfi istasyonundan toplanarak günlük 25 bin metreküp debiyle toplanmaktadır. Burada arıtılan sular denizin 400 metre açıklarına 42 metre derinliğe deşarj edilmektedir. Arıtma tesisimizde 15 eğitimli personel 7 gün 24 saat esasına görev yapmaktadır” dedi.

Tesisin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından online olarak izlendiğine dikkat çeken Ayaz, şöyle devam etti: “Tesisimiz içerisindeki Online İzleme Kabini (SAIS) arıtma tesisimizde yapılması gereken tüm analiz değerlerini otomatik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndermektedir. Tüm bunların yanında bakanlık tarafından belirlenen çevre laboratuvarları her ay düzenli olarak su analizleri yapmaktadır. İçme suyu depolarımızı komple yeniledik. Tüm depolarımız otomatik olarak klor makineleri ile düzenli olarak temizlenmektedir”

Deniz ve içme suyunda numune alımı ve laboratuar analizleri otomatik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını ifade eden Kimyager Kubeysi Ayaz, “15 günlük deniz suyu analiz sonuçlarına vatandaşlarımız https://yuzme.saglik.gov.tr/ internet adresinden deniz suyu analizlerine ulaşabilirler. Tesisimizi gezmek ve çalışmasını yakından takip etmek isteyen vatandaşlarımıza Mavi Deniz Atık Su Arıtma Birliğimizin kapıları her zaman açıktır. Tekrar belirtmek isterim ki vatandaşlarımız; arıtmanın çalışmadığı ile ilgili asılsız ve kulaktan dolma haberlere itibar etmesinler” dedi.

11.07.2019 11:12

Tüm Haberler İçin Tıklayın

948 Defa Görüntülendi

Son Haberler

Egemenlik kayıtsız şartsız
milletindir!