KOCADERE ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK

Yalova’nın Çınarcık İlçesi Kocadere Köyü’nde, 29 Nisan 1921 tarihinde Yunan askerleri ile Ermeni ve Rum Çeteleri tarafından katledilen 830 şehit törenle anıldı.

Törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Milletvekili Özcan Özel, Çınarcık Kaymakamı Soner Kırlı, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, Yalova İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, Esenköy Belediye Başkanı Mehmet Temel, Teşvikiye Belediye Başkanı Mustafa Nurten, Koru Belediye Başkan Kamil Yaman, İl ve İlçe Siyasi Başkanları, Mülki İdare Müdürleri, oda ve dernek başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Kocadere’de 830 kişinin şehit edilmesinin 98. yıldönümünde düzenlenen program Kocadere İlkokulu önündeki yürüyüşle başladı. Mehter Takımı ile yapılan yürüyüşün ardından şehitlikte düzenlenen törende anıta çelenk bırakıldı. Burada konuşma yapan Çınarcık Kaymakamı Soner Kırlı 29 Nisan 1921 tarihinde Yunan İşgal Kuvvetleri ve Rum Çeteleri'nin vahşeti ile acı günler yaşayan Kocadere Köyü'nde insanların katledildiğini belirterek “98 yıldır Avrupa’nın gözü önünde, medeniyet denen canavarın olayını anıyoruz. 830 şehit var.  Kadın, çocuk, yaşlı masum insanlar bunlar. Kocadere halkı 98 yıldır bu geleneği yaşatıyor. Yaşattığımız şey şahadet mertebesinin yüceliği. Bu masum insanlar şahadetleri ile bu toprakları bize vatan ettiler. Şahadet yüce bir makamdır. Bu millet vatan söz konusu olduğu zaman teferruat demesini bilmiştir. Tarihte Çanakkale’de, Trablusgarp’ta, Galiçya’da, Güney Doğu’da en son da 15 Temmuz’da bunu bilmiştir” dedi.

Kocadere Köyü Muhtarı Volkan Varol ise, “Yaşlı, kadın ve çocukların bu şekilde camilere doldurularak yakılması, halen bir insanlık ayıbı olarak tarihteki yerini koruyor. Bugün Ermenilerin soykırım yalanına inanan devletler nedense burada yaşanan vahşeti görmezden geliyor. Biz burada yaşananların tüm dünya tarafından bilinmesini istiyoruz. Ruhları şad olsun" dedi.

Konuşmaların ardından Kocadere İlköğretim Okulu öğrencileri şiirler okudu. Törene katılanlar anıt içerisinde dua etti. Kocadere Merkez Camii'nde de şehitler için Mevlit okutuldu. Ayrıca Kocadere İlkokulu'nun bahçesinde de davetlilere pilav ikram edildi.

Törende şehitler anısına Kuran-i Kerim okundu, İl Müftüsü dua etti. Mülki idare amirleri şehitlik anıtına çiçek koydu. Mehteran Takımı marşlar çaldı, Kocadere Ortaokul öğrencileri şiirler okudu. İkramlar yapıldı.

29.04.2019 15:30

Tüm Haberler İçin Tıklayın

2194 Defa Görüntülendi

Son Haberler

Egemenlik kayıtsız şartsız
milletindir!