ORMAN YANGINLARI ÇIKMADAN TEDBİRLİ OLALIM

Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında anız yakılmaması, orman içlerinde ve yakınlarında ateş yakılmaması, piknik alanları dışında mangal ve benzeri ateş yakılmaması yakılan ateşlerin söndürülmesi, tarla ve bahçe temizliklerinin ateş yakılarak yapılmaması önemle rica olunur.

T.C. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ’nün Yalova / Çınarcık Bölge Ormanlarının da içinde yer aldığı ‘’ İklim Krizi ve Küresel Isınma Kaynaklı 1. Derece Riskli Orman Yangını Bölgesi ’’ haritasında da belirtildiği gibi olası orman yangınlarına karşı müdahale etmek ve toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği için gerekli önlemleri almak, hububat tarımında hasadı takiben doğanın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak anız yakılmaması orman içlerinde ve yakınlarında ateş yakılmaması piknik alanları dışında mangal ve benzeri ateş yakılmaması yakılan ateşlerin söndürülmesi tarla ve bahçe temizliklerinin ateş yakılarak yapılmaması önemle rica olunur.  

Yapanlar hakkında Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığının 28 Aralık 2017 tarih ve 30284 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 2018/1 Tebliği’nin Ek1 Tebliğinde ‘’ Anız yakanlara her dekar için idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat arttırılır’’ hükmü ile birlikte kabahatler kanuna göre işlem yapılacaktır.

Görenlerin ilgili kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunmaları önemle rica olunur.

22.06.2022 18:30

Tüm Haberler İçin Tıklayın

443 Defa Görüntülendi

Son Haberler

Egemenlik kayıtsız şartsız
milletindir!