T.C. ÇINARCIK BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVLENDİRME EVRAKLARI

EVLENECEK BAY VE BAYAN İÇİN GEREKLİ BELGELER 

 1. NÜFUS CÜZDANI ASLI  : (Nüfus Cüzdanı, T.C.No’lu, Resimli, Soğuk Damgalı olmalıdır. NÜFUS CÜZDANLARI  DIŞINDA Kİ  KİMLİKLER YASA GEREĞİNCE KABUL EDİLMEMEKTEDİR.)
 2. EVLİLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU:  Aile Sağlık Hekiminizden alınan  (raporlar imzalı ve kaşeli olmalıdır.) 
  NOT: EVLENME  SAĞLIK  RAPORUNDA  YAZISI AİLE HEKİMİ TARAFINDAN ONAYLANACAKTIR.    
 3. DÖRT (4)  ADET VESİKALIK FOTOĞRAF : ( Son 6 ay içinde ön cepheden çekilmiş olacak, fotokopi fotoğraflar kabul edilmez. Bayanlarda alın ve çene açık olmak kaydıyla başörtülü fotoğraf kabul edilir. Üniformalı fotoğraf kabul edilmez.)

NOT: Yukarıda belirtilen dışında başka bir evrak istenmeyecektir. Çınarcık Belediyesi evlendirme memurluğuna müracaat edilebilmesi için çiftlerden  birinin ÇINARCIK sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.

YABANCI EVLİLİK İLE İLGİLİ İŞLEMLER

Tel: 0226 245 10 04 dahili (dahili 112) no’lu telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

MÜRACATTA ÖNEMLİ HUSUSLAR:

 1. Müracaat saatleri hafta içi her gün 08:30 – 12:00 ve 13:00 – 16:00 saatleri arası olup, bay ve bayan birlikte müracaat etmeleri zorunludur.
 2. Çınarcık dışında oturup da Çınarcık Belediyesi Evlendirme Memurluğunda Nikah kıydırmak isteyen çift, ikamet ettikleri belediye evlendirme memurluğundan izin belgesi almaları gerekmektedir.
 3. Müracaat evraklarında silinti, kazıntı olmamalı eksik evraklarla müracaat kabul edilmeyecek ve nikah tarihi verilmeyecektir
 4. Evrakların geçerlilik süresi 6 (altı) aydır, dolayısı ile başvuru tarihi ile nikah tarihi arasında en fazla 6 ay olabilir.
 5. Müracaat evraklarındaki kişiye ait tüm bilgiler bire bir aynı olmalı, medeni hali boşanmış veya dul olanların nüfus cüzdanlarında halen evli yazıyor ise nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri gerekmektedir.
  • 18 yaşını dolduranlar kendi iradeleri ile;
  • 17 yaşını dolduranlar anne baba izni ile;
  • 16 yaşını dolduranlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.
 6. Bayanlar boşandıkları tarihin nüfus kütüğüne tescil edilmesinden 300 gün sonra evlenebilirler. Ancak bu süreyi beklemek istemeyenler mahkeme kararı ile evlenebilirler.
 7. Nikah ücreti müracaat esnasında tahsil edilir.
 8. Nikah iptali yapacak olanlar, nikah tarihinden 1 HAFTA önce  bildirmeleri gerekmektedir, aksi takdirde ücret iadesi yapılmayacaktır.

Egemenlik Kayıtsız Şartsız
Milletindir!